Elektrolity – Must have na keto.
15 października 2021Olej MCT
15 października 2021Jak zapewne wiesz ciała ketonowe to acetylooctan, aceton i betahydroksymaślan. Z tych trzech nas najbardziej interesuje BHB, czyli betahydroxybutyrate, który jest źródłem energii na keto. Jego poziom mierzymy z krwi specjalnym glukometrem z paskami do pomiaru ketonów.
Natomiast moim zdaniem pomiar ketonów z krwi powinniśmy robić po zakończeniu adaptacji do ketozy. Dlaczego?
Bo wyznacznikiem tego czy jesteśmy w ketozie przede wszystkim powinno być nasze samopoczucie. Sama obecność ketonów we krwi nie świadczy jeszcze o tym, czy nasz organizm potrafi z nich korzystać. Na dobry początek polecam używać pasków do mierzenia ketonów w moczu, które można zakupić w internecie, np. Na www.beketo.pl. Paski te mierzą i tu UWAGA acetylooctan wydalany wraz z moczem. Dla nas znaczenie ma fakt, że w ogóle produkujemy ketony. A dopóty dopóki nasz organizm będzie je wydalał jest to dla nas świadectwem, że jeszcze nie umie ich używać jako paliwa. Warto jednak zaznaczyć, że jak już wcześniej wspominałam źródłem energii jest BHB, a aceton i acetylooctan w zasadzie nie mają dla naszego organizmu większego znaczenia (no, chyba że cierpimy na cukrzycę typu I, ale to już inna bajka).
Tak czy inaczej, pasek powinien z każdym dniem zabarwiać się coraz bardziej. Zazwyczaj trwa to do 10-15 dnia adaptacji. Potem staje się coraz jaśniejszy co sugeruje, że nasz organizm załapał, o co chodzi i zatrzymuje ketony, aby korzystać z nich jako nowego źródła energii. I tak naprawdę dopiero w momencie kiedy pasek przestanie się zabarwiać powinniśmy kontrolować ilość ciał ketonowych z krwi- a z krwi mierzymy BHB właśnie.
Istnieją również urządzenia mierzące poziom ketonów (acetonu)w wydychanym powietrzu, ale są one najmniej miarodajne, więc nie będę poświęcać im czasu. Nie polecam i tyle.
Jak zatem badać poziom ketonów we krwi i jakie powinny być normy przynoszące najlepsze korzyści?
Używanie glukometru (Polecam keto mojo) jest niezwykle proste i nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Zasada najważniejsza to dokładne umycie dłoni. Wystarczy kropla krwi i po 10 sekund otrzymamy wynik.
Jaki powinien być prawidłowy poziom ciał ketonowych, aby móc stwierdzić, że jest się w ketozie?
Przyjmuje się, że ketoza dietetyczna (istnieje też kliniczna) to poziom pomiędzy 0,5 mmol a 3 mmol, optymalnie 1,5 mmol. Podczas pierwszych 10 dni adaptacji poziom może być znacznie wyższy.
Natomiast poziom ketonów może być zupełnie różny rano i wieczorem. Przed treningiem i po treningu. Przed posiłkiem i po posiłku. Dlatego ważne jest, aby pomiar robić zawsze w takich samych warunkach. Mam tu na myśli sytuację, kiedy na przykład mierzysz ketony godzinę po przebudzeniu na czczo, wówczas zawsze powinieneś je mierzyć godzinę po przebudzeniu na czczo. Sama godzina badania nie ma tu znaczenia. Jeśli obudzisz się o 7 rano i zrobisz badanie o 8, a następnego dnia obudzisz się o godz.10, to mierzysz ketony o 11. Ma to ogromne znacznie, bo np. Jeśli zjesz posiłek bogaty w białko to mierząc ketony godzinę po wynik prawdopodobnie będzie bardzo niski, ale to wcale nie oznacza, że je jesteś w ketozie, bo jest to stan tymczasowy. Ja osobiście zalecam mierzyć poziom cukru i ketonów godzinę po przebudzeniu jeszcze przed kawą i treningiem i na czczo (12 h), albo minimum 3 h po posiłku.
Możecie też spróbować zrobić sobie krzywą i mierzyć ketony oraz cukier w różnych warunkach, żeby sprawdzić, co najbardziej sprzyja, a co sabotuje produkcję ketonów. Wtedy np. Pomar robimy zaraz po przebudzeniu, po treningu, po pierwszym posiłku (godzinę i np. 3 po) itd.
Natomiast kiedy jesteś zaadaptowany do spalania tłuszczu jako paliwa, bo jesteś na keto długo (nawet jeśli z przerwami tak jak ja) twój organizm nie potrzebuje już produkować dużej ilości ciał ketonowych. Dzięki temu energia dla organizmu pobierana jest bezpośrednio z utleniania kwasów tłuszczowych, czyli bezpośrednio z tłuszczu bez konieczności produkowania przez wątrobę ketonów. Wówczas wynik badania krwi w może Cię zaskoczyć, bo poziom ketonów będzie niski, a mimo to twój organizm nadal pozostaje w ketozie.
Pamiętaj ,że ketozę się czuje, a badanie krwi ma być dla tylko podpowiedzią, czy np. Nie spożywacie za mało tłuszczu, czy za dużo białka- choć tu trzeba by jeść naprawdę dużo.
Glukometr Keto Mojo ma ogromną zaletę po pokazuje współczynnik GKI czyli glucose ketone index, który mówi nam jak głęboko jesteśmy w ketozie. Wysoki współczynnik podczas pomiaru na czczo najczęściej wskazuje na insulinooporność. Naszym celem jest mieć jak najniższy- optymalnie pomiędzy 1 a 4.
Często jestem pytana, czy wszystko jest ok jeśli glukometr pokazuje wysokie wartości ketonów, np. 4 mmol, niestety to zazwyczaj oznacza, że jesz za mało. I najważniejsza informacja dieta ketogenna nie prowadzi do kwasicy ketonowej. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą być na keto, muszą tylko częściej kontrolować pomiary i przyjmować odpowiednie dawki insuliny. Natomiast zdrową osobę w kwasicę dzięki keto się nie wprowadzi.
Na moim instagramowym profilu @ewka_ketonewka znajdziesz link do 15% zniżki na produkty Keto Mojo. Szukaj jej w zachowanych stories – kółeczkach na głównej stronie profilu.